CPE 4G: De tre typene og deres funksjoner i 2026
Innholdsfortegnelse
Leter du etter en CPE 4G LTE Men er du litt fortapt blant alle de tekniske betegnelsene? Cat 4, Cat 6, MIMO 2×2 eller 4×4, innebygde eller eksterne antenner, innendørs eller utendørs IP65: Hver modell er beregnet på et bestemt bruksområde, og å velge på måfå fører til skuffende ytelse.
Denne veiledningen presenterer tre store familier 4G-CPE-enheter fra V-SOL/ELFCAM-økosystemet: Cat 4 for grunnleggende bruk, Cat 6 for moderne fjernarbeid og utendørs CPE for områder med dårlig dekning. For hver kategori presenteres tekniske spesifikasjoner, konkrete bruksområder og anbefalinger om tilleggsutstyr for et moderne WiFi 6-oppsett.
Påminnelse: Hva er en 4G-CPE?
En CPE 4G er en sluttbrukerutstyr som:
- Mottar 4G LTE-signaler fra operatørens basestasjon via et SIM-kort
- Konverterer disse signalene til Wi-Fi og Ethernet
- Distribuere tilkoblingen til flere enheter (PC, TV, smarttelefoner)
- Kan integrere VPN, brannmur og VoIP, avhengig av modell
Dette er den ideelle løsningen for områder uten fiber eller en ordentlig ADSL-forbindelse, eller som reserve for en eksisterende kabelforbindelse. For en fullstendig oversikt, se vår CPE 4G LTE-veiledning.
CPE 4G LTE Cat 4: innstegsmodellen
Historisk kategori, maksimal strømningshastighet 150 Mbps nedlastingshastighet / 50 Mbps opplastingshastighet. Tre typiske modeller:
XNC1841 — Innvendig standard
- 1 WAN/LAN-port + 1 LAN-port + 1 inngangsport
- SIM-kortplass
- Innvendige antenner 2×2 MIMO
- WiFi 802.11 b/g/n (kun WiFi 4 på 2,4 GHz)
- Internettilgang via LTE FDD / LTE TDD / WCDMA
- Opptil 150 Mbps
Bruk: vanlig familie, fritidsbolig, kontor for 2–5 personer. HD-streaming, videokonferanser, enkle nettspill.
XRC5241 — Støtte for flere enheter med sikkerhetskopiering
- Antenner 2×2 eksterne for bedre mottak
- 4G-sikkerhetskopiering : automatisk veksling hvis hoved-WAN-forbindelsen brytes
- Overføringshastighet: 50 Mbps opplast / 300 Mbps nedlast
- 32 enheter maks. antall samtidige
- VPN (PPTP, L2TP, IPSec)
- Innebygd brannmur
- Lokal og ekstern administrasjon
Anvendelse: smarthus, salgsautomater, bankkontorer, butikkjeder. Krever høy pålitelighet.
XRC5242 — Eksterne Wi-Fi-antenner
- 2 antenner Eksterne WiFi-enheter + 2 eksterne LTE-antenner (4 totalt)
- Avansert Wi-Fi-brikkesett med OFDM for stabilitet ved bruk av flere klienter
- 4G-/RJ45-WAN-reserve (overgang til eksisterende PON/DSL/CPE)
- Perfekt for videokonferanser og bedriftspresentasjoner
CPE 4G LTE Cat 6: et kompromiss
Kategori Cat 6 i 2026: maksimal overføringshastighet 300 Mbps nedlastingshastighet / 50 Mbps opplastingshastighet takket være Carrier Aggregation (2 kanaler). Flaggskipmodeller:
XKC7241 — Avansert med stemmefunksjon
- Innvendige antenner 4×4 LTE MIMO + 2×2 WiFi MIMO
- Taleport for VoLTE eller VoIP
- USIM + standard SIM-kortplass 3FF
- Auto-MDI/MDIX på LAN-port
XNC1842 — WiFi 5 med to frekvensbånd
- 1 WAN/LAN-port + 3 LAN-porter
- 1 mikro-USB-port
- Antenner 4×2 MIMO
- WiFi 5 med to bånd (2,4 + 5 GHz) med 300 Mbps
Anvendelse av Cat 6: fjernarbeid, 4K-streaming, tilkoblet familie, kontor med 5–15 personer. Det beste valget når det gjelder pris og kvalitet i 2026.
CPE 4G for utendørs bruk: for krevende områder
Når 4G-signalet er svakt innendørs, gjør en utendørs CPE med høytytende antenner plassert utendørs (på taket, på fasaden) hele forskjellen. Typisk modell XKC7243 :
- 1 RJ45-port Gigabit PoE
- 1 SIM-kortplass
- Tetthet i henhold til IP65/IP67
- Innebygde retningsbestemte antenner med høy forsterkning
- Strømforsyning via Ethernet-kabel fra innsiden (PoE)
- Én enkelt Ethernet-linje = data + strømforsyning
Typisk installasjon: CPE festet til ytterveggen eller en stolpe, vendt mot sendemasten, Cat 6-kabel som går gjennom veggen til en PoE-svitsj innvendig, og deretter videre til WiFi 6 Mesh-ruter. Typiske hastigheter: +50 til +100 % sammenlignet med CPE innendørs i områder med svak dekning.
Sammenligning av de tre kategoriene
| Kriterium | Kat. 4 innendørs | Cat 6 innendørs | Utvendig |
|---|---|---|---|
| Maksimal nedstrømsstrøm | 150 Mbps | 300 Mbps | 300–600 Mbps |
| MIMO | 2×2 | 4×4 | Retningsbestemt med høy forsterkning |
| Innebygd Wi-Fi | WiFi 4 2,4 GHz | WiFi 5 med to bånd | Noen ganger innebygd WiFi 5 |
| Vanntetthet | Nei | Nei | IP65/IP67 |
| Strømforsyning | 220 V-nett | 220 V-nett | PoE-Ethernet |
| Svakt signal | Begrenset | Medium | Utmerket |
| Installasjon | 5 min | 5 min | 30–60 min (boring i vegg) |
| Anslått pris | 100-180 € | 200-350 € | 300-600 € |
For en familie i et område med god 4G-dekning er Cat 6 det beste valget. I vanskelige landlige områder gjør en utendørs CPE en enorm forskjell for opplevelsen.
Hvordan velge?
Tilfelle 1: Fritidsbolig i et område med god 4G-dekning
CPE Cat 6 innendørs type XNC1842 + WiFi 6 Mesh-ruter AX3000 som bridge for moderne Wi-Fi. Totalpris 400–550 €.
Tilfelle 2: Landlig område med svakt 4G-signal
CPE utendørs type XKC7243 montert på yttervegg med antenne rettet mot + PoE-svitsj interiør + WiFi 6-ruter eller HGU. Total kostnad 500–800 €. Hastighet 2–4 ganger bedre enn en CPE for innendørs bruk.
Tilfelle 3: forhandler, agentur, IoT for profesjonelle
CPE kategori 4 med VPN og brannmur (XRC5241). 4G-reserve for et eksisterende kablet nettverk. Fiberkonverter Hovedmodem + 4G-reserve-CPE. Kostnad: 200–400 € for CPE + VPN-lisens.
Tilfelle 4: fjernarbeid + moderne familie
CPE Cat 6 med WiFi 5 dual-band (XNC1842) eller CPE Cat 12+ fra konkurrerende merker (Huawei, Zyxel). Ekstern antenne tilgjengelig som tilleggsutstyr ved svakt signal. Tilleggsutstyr AP WiFi 6 for utendørs bruk, IP67 til hagen.
Tilleggsutstyr for WiFi 6 fra Elfcam
- WiFi 6 Mesh-ruter AX3000 — bridge bak CPE for moderne Wi-Fi
- WiFi 6 AX3000-repeater — utvider dekningen
- AP WiFi 6 for utendørs bruk, IP67 — hageoverbygg, uthus
- Gigabit PoE-svitsjer — forsyner utendørs CPE og kameraer med strøm
- Ethernet-kabler av kategori 6/7/8 — effektiv sammenkobling
Ofte stilte spørsmål — CPE 4G og modeller
1Cat 4 eller Cat 6: Hva er den konkrete forskjellen?
- Kat. 4: 20–80 Mbps effektiv hastighet
- Cat 6: 40–180 Mbps effektiv hastighet
2Innendørs- eller utendørsantenner?
- Praktikanter : mer diskret, holder seg innenfor dekkingsområdet
- Eksterne 5–8 dBi : +30–80 % økning i områder med svak signalstyrke
- Ekstern retningsantenne 12–20 dBi : +100–300 % i områder med svært svakt signal, men krever nøye utendørs montering
3Kan jeg bruke en kinesisk 4G-CPE i Frankrike?
- B1 (2100 MHz), B3 (1800 MHz), B7 (2600 MHz) er vanligvis OK
- B20 (800 MHz) kritikk av det franske landlivet — noe som ikke alltid blir godtatt i asiatiske samfunn
- B28 (700 MHz) brukes stadig mer — sjekk
4Hvordan installerer man en utendørs CPE?
- Finn ut hvor reléantennen står (OpenSignal-appen, Arceps nettside)
- Fest CPE-enheten på en yttervegg eller en stolpe, og rett den mot reléet
- Sett SIM-kortet inn i CPE-en
- Å lage en vanntett gjennomføring for et Cat 6-Ethernet-kabel inn i bygningen
- Koble til en PoE-svitsj innvendig
- Legg til en WiFi 6 Mesh-ruter bak for WiFi-distribusjon
5CPE 4G med innebygd VPN – er det virkelig nyttig?
- Fjernarbeid med tilgang til bedriftens ressurser
- Agentur eller distributør som trenger en sikker forbindelse til hovedkontoret
- Beskyttelse mot spionasje på offentlige nettverk
- Omgåelse av geografiske begrensninger på tjenester (ansvarlig bruk)
6CPE 4G eller HGU med fiber?
- Kvalifisert fiber : ta HGU-fiber. 10–100 ganger høyere båndbredde, lavere ventetid, ingen «fair use»-begrensninger
- Ingen fiber : CPE 4G Cat 6+ eller CPE 5G, avhengig av tilgjengelighet og budsjett
7VoLTE-tale på CPE – hvordan fungerer det?
8Levering av Elfcam for 4G-CPE og tilbehør?
Oppsummert
De CPE 4G kan deles inn i tre hovedgrupper:
- Kat. 4 innendørs : grunnmodell med 150 Mbps, standard- og IoT-serien
- Cat 6 innendørs : 300 Mbps, fjernarbeid og den moderne familien
- Utendørs IP65/IP67 PoE : områder med dårlig dekning, maksimal båndbredde
For å få mest mulig ut av din 4G-CPE, bør du supplere den med en WiFi 6 Mesh-ruter AX3000 i bridge, en Utendørs AP, IP67 til hageovertrekk, og Cat 6-Ethernet-kabler av høy kvalitet. Dette Elfcam + CPE-pakken fra produsenten gir en nettverksopplevelse som kan sammenlignes med en fiberforbindelse i entry-level-klassen over hele Frankrike.






















